Jak Budować i Utrzymywać Udane Relacje z Innymi
Relacje z innymi ludźmi są jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest introwertykiem, czy ekstrawertykiem. Bardziej liczy się to, jak potrafimy nawiązywać i utrzymywać kontakty z innymi — bo ma to ogromny wpływ na naszą jakość życia, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej.
Budowanie relacji z ludźmi jest fundamentem naszego życia społecznego które, zaczyna się od autentyczności. Co więcej, ludzie cenią szczerość i uczciwość. Dlatego staraj się być sobą, nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Autentyczność przyciąga ludzi, którzy cenią podobne wartości i tworzy to solidne podstawy dla prawdziwej więzi.
Kolejnym ważnym aspektem jest umiejętność słuchania. Chodzi o uważne słuchanie drugiej osoby, a nie tylko czekanie na swoją kolej do mówienia. Wiele osób skupia się na mówieniu, ale prawdziwe zrozumienie drugiej osoby wymaga aktywnego słuchania. Pokaż zainteresowanie tym, co mówią inni, zadawaj pytania, które pogłębią rozmowę, i okazuj empatię.
Warto również pamiętać o konsekwencji i zaangażowaniu. Dobre relacje nie rozwijają się same z dnia na dzień — wymagają inwestowania czasu i wysiłku. Często małe gesty, takie jak okazanie wdzięczności i dzielenie się swoimi uczuciami robią największą różnicę. Ważny także jest regularny kontakt, wsparcie w trudnych momentach i szczere zainteresowanie życiem drugiej osoby.
Dlaczego warto budować relacje?
Dobre i zdrowe relacje mają bardzo korzystny wpływ na naszą codzienność. To budowanie relacji opiera się na znajomości tego, jak działamy jako ludzie. Możemy wykorzystać pewne strategie i schematy z psychologii poznawczo-behawioralnej, aby „przekonać kogoś do siebie” i nawiązać z nim bliższy kontakt. Jakie zmiany możemy zaobserwować w naszym życiu, gdy zadbamy o wartościowe i zdrowe relacje z ludźmi?
- Poprawa nastroju
Spędzanie czasu ze szczęśliwymi i pozytywnymi osobami może poprawić Twój nastrój i sposób, w jaki patrzysz na świat. Dlatego warto świadomie wybierać ludzi, z którymi nawiązujesz i utrzymujesz kontakt. - Zwiększona motywacja do osiągania celów
Niezależnie od tego, czy próbujesz zadbać o formę, rzucić palenie lub w inny sposób poprawić swoje życie, zachęta ze strony bliskiej osoby może zwiększyć Twoją siłę woli, a tym samym szanse na odniesienie sukcesu. - Zmniejszenie stresu i ryzyka zachorowania na depresję
Aktywne życie towarzyskie może wzmocnić układ odpornościowy, a także zmniejszyć izolację, która jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do zwiększenia ryzyka zachorowania na depresję. - Wsparcie w gorszych chwilach
Świadomość, że możesz na kimś polegać, jest niezwykle ważna szczególnie w trudnych czasach. Jeśli możesz podzielić się z kimś swoimi problemami, będzie Ci łatwiej poradzić sobie z poważną chorobą, utratą pracy, rozpadem związku czy innymi wyzwaniami życiowymi. - Zwiększona pewność siebie
Głębokie relacje sprawiają, że czujemy się potrzebni i ważni. Dodatkowo, osoby, z którymi utrzymujemy kontakt, wierzą w nasze możliwości, dzięki czemu my również uczymy się dostrzegać w sobie więcej zalet.
Relacje z innymi i życie rodzinne
Mężczyźni i kobiety mają często odmienne podejście do budowania relacji z innymi ludźmi. Jednak rodzina i dzieci to centralny element życia dla ich obojga. Problemem bywa to, że mężczyźni są czasami do tego stopnia pochłonięci zarabianiem na utrzymanie swoich rodzin, że zapominają o tym. Kobietom zdarza się to zdecydowanie rzadziej.
Rodzina i relacje z innymi mają ogromne znaczenie dla równowagi psychicznej, emocjonalnej i fizycznej każdego z nas — oznacza to, że jasne i precyzyjne cele, a także szczegółowe plany dążenia do jak najwyższej jakości życia rodzinnego należy uznać za konieczny warunek długoterminowego szczęścia, poczucia spełnienia i satysfakcji.
Jak budować relacje?
Budowanie i trwanie w relacji z drugą osobą jest podstawową potrzebą ludzką. Dlatego kiedy dopiero kogoś poznajemy, chcemy wywrzeć na nim jak najlepsze wrażenie. Mamy wtedy tendencję do ukrywania cech, które uważamy za nasze słabości i pokazywania siebie jako nieskazitelnych. To zupełnie normalne! Jednak takie działanie może mieć negatywne skutki dla nas samych.
Dlatego warto być autentycznym, otwartym i nie zaprzeczać swoim niedoskonałościom. Jeżeli ktoś nas nie zaakceptuje z naszymi słabościami, to przynajmniej zaoszczędzimy czas i energię, którą moglibyśmy zainwestować w budowanie relacji od początku spisanej na straty. Więc jak budować relacje z ludźmi? Wystarczy, że będziesz taką osobą, z którą sam chcesz utrzymywać kontakt. To tak bardzo proste i zarazem trudne wyzwanie.
10 elementów pomocnych w nawiązywaniu relacji
1. Bądź autentyczny
Tylko będąc sobą, masz najpotężniejsze narzędzia do tworzenia prawdziwych znajomości. Ludzi interesują autentyczne relacje z osobami, które nie boją się zaangażować, pokazując swoje silne, ale też słabe strony.
2. Wykaż zainteresowanie
Ludzie na ogół są głównie zainteresowani sobą nie kimś innym. I lubią rozmawiać głównie o sobie. Warto to wykorzystać zachęć do rozmowy, wykazując ciekawość i zainteresowanie rozmówcą, zadając pytania na temat.
3. Dobre wrażenie nie jest konieczne
Ludzie cię nie polubią, będąc pod wrażeniem twojego sukcesu lub majątku. Polubią cię gdy sprawisz, że dobrze poczują się w twoim towarzystwie i gdy sprawisz, że lubią siebie kiedy jesteś w pobliżu. Skupianie się na dobrym wrażeniu często sprawia, że druga osoba czuję się gorsza. Nie oznacza to, że od razu musisz umniejszać swojej wartości i ukrywać swoje sukcesy.
4. Nie rozgłaszaj swoich problemów, ale też ich nie ukrywaj
Ludzie nie lubią osób, które bez przerwy mówią o swoich problemach. Ponieważ nie chcą przebywać w pobliżu ofiar. Nie oznacza to, że nie możesz mówić szczerze o swoich uczuciach i doświadczeniach.
5. Niech twoje sukcesy mówią same za siebie
Nie musisz wszędzie i wszystkim ogłaszać co osiągnąłeś. Osoby, które są ci bliskie lub to je interesuje i tak się dowiedzą prędzej czy później. Zastanów się tylko czy te osoby, które nie wiedzą, na pewno chcą o tym słuchać.
6. Bądź otwarty na rozwój
Istotną cechą osób lubianych jest ich gotowość do rozwoju i otwarty umysł. Zamykanie się w świecie swoich prywatnych wartości nie prowadzi do niczego dobrego. Przecież nie chcemy przebywać z tymi, którzy nie chcą się zmienić nawet pod wpływem usłyszanych wielu negatywnych opinii na swój temat.
7. Zaakceptuj błędy innych
Nie ma ludzi nieomylnych. Tak jak ty popełniasz błędy, tak samo mają do tego prawo inni.
8. Słuchaj inteligentnie
Pozwól ludziom mówić o sobie, słuchaj więcej niż mów. Skup się na tym co mówi druga osoba tego wymaga aktywne słuchanie. Jeżeli ludzie poczują się dobrze, rozmawiając z tobą, automatycznie zaczną kojarzyć z tobą dobre uczucia.
9. Odczytuj oczekiwania innych
Nie chodzi tu o zgadywanki. Istotna jest umiejętność odczytywania granic i oczekiwań względem społeczeństwa wiąże się to z obdarzaniem ludzi szacunkiem i zrozumieniem. Chcąc lepiej zrozumieć ludzi, postaw się w ich sytuacji i wyobraź sobie, jak ty byś chciał być traktowany. Wtedy dużo łatwiej będzie ci zachować granice i odnosić się do każdego z szacunkiem.
10. Po prostu się uśmiechnij
Wydaje się to oczywiste i banalne jednak nie można tego przecenić. Naprawdę potrafi mieć duży wpływ na ludzi i dawać zupełnie nieprzewidywalne efekty. Pamiętaj o miłym ciepłym, ale nie wymuszonym uśmiechu, który pomoże ci zjednać ludzi.
Zaprojektuj swoje wymarzone relacje
1. Pragnij tego — czego naprawdę chcesz
Wyobraź sobie, że twoje relacje rodzinne i z innymi ludźmi są doskonałe pod każdym względem. Jak by wtedy wyglądały? Czym twoje relacje różniłyby się od obecnych?
2. Uwierz, a zobaczysz
Twoje przekonania dotyczące własnej osoby i relacji z innymi kształtują twoją rzeczywistość. Niewykluczone, że masz zupełnie niesłuszne wyobrażenie tego, jak powinna wyglądać dana relacja. Jeżeli nie potrafisz czerpać radości ze swoich relacji z innymi, być może powinieneś zweryfikować swoje przekonania co do tego, co jest w tych relacjach dobre, a co złe.
3. Zapisz to wszystko na papierze
Sporządź precyzyjną i pozytywną pisemną charakterystykę wymarzonej przyszłości oraz upragnionego stylu życia, jak gdyby już dziś były one doskonałe pod każdym względem. Wyobraź sobie, że nic cię nie ogranicza. Już sam fakt spisania tych wszystkich rzeczy na papierze zwiększy prawdopodobieństwo urzeczywistnienia ich.
4. Określ punkt wyjścia — gdzie znajdujesz się dzisiaj
Przeprowadź dokładną analizę swojej bieżącej sytuacji. Porozmawiaj z osobami, z którymi relacje są dla ciebie najważniejsze.
5. Określ, dlaczego tego chcesz
Przygotuj listę wszystkich korzyści, które byś osiągnął, gdyby twoje relacje rodzinne były doskonałe pod każdym względem. Im więcej powodów, dla których chcesz budować rodzinę idealną, tym bardziej będziesz zmotywowany i zdeterminowany, by to osiągnąć.
6. Wyznacz termin — kiedy chcesz to osiągnąć
Skoro już wiesz, czego chcesz i dlaczego, powinieneś wyznaczyć terminy osiągnięcia każdego z celów, jakie wyznaczyłeś sobie w relacjach z innymi ludźmi i w rodzinie. Możesz zaplanować pojedyncze wydarzenia wieczorami lub w weekendy, ale możesz pomyśleć także o dłuższych lub krótszych wakacjach.
Ostatecznie, budowanie relacji z ludźmi to proces, który wymaga cierpliwości, empatii i ciągłego doskonalenia, ale jest niezwykle wartościowy. Silne, zdrowe relacje przynoszą radość, wsparcie i poczucie przynależności, które są nieocenione w naszym codziennym życiu. Warto inwestować w te relacje, ponieważ to one w dużej mierze decydują o jakości naszego życia i satysfakcji, jaką czerpiemy z codziennych doświadczeń.