Poznaj Potęgę Wyznaczania Celów i Zrealizuj Swoje Marzenia

przez Rafał

Dlaczego warto wyznaczać cele? Bo dają nam mapę, ścieżkę do podążania w gąszczu życiowych wyborów. Są jak latarnie morskie, prowadzące nas przez burzę codzienności, pokazujące, gdzie jest bezpieczna przystań naszych ambicji i pragnień.

To także proces samopoznawczy. Kiedy zastanawiamy się nad tym, co naprawdę chcemy osiągnąć, zaczynamy lepiej rozumieć siebie. To szansa na zdefiniowanie własnych wartości, priorytetów i pragnień, a także na odkrycie naszego ukrytego potencjału.

Historie wielkich osiągnięć (marzeń) zaczynają się od małych kroków, a każdy z tych kroków to cel, który możemy wyznaczyć i zrealizować. Wyznaczanie celów to nie tylko planowanie przyszłości, to przede wszystkim działanie w teraźniejszości. To budowanie mostów między tym, gdzie jesteśmy teraz, a tym, gdzie pragniemy być.

Wszystko zaczyna się od jednego zadanego pytania: “Co chcę osiągnąć?”. To zdanie otwiera przed nami nieograniczone możliwości, sprawiając, że stajemy się architektami naszej własnej drogi.

Jak osiągać wyznaczone cele?

Po pierwsze, musisz się przygotować. Im większy cel, tym więcej czasu i energii będziesz musiał poświęcić na zdobycie odpowiednich rzeczy, umiejętności i ogólne przygotowanie. Zawsze warto być chociaż trochę przygotowanym, by nie być z góry przegranym.

Po drugie, musisz dobrze znać swój plan. Aby zaplanować kiedy robisz coś, by zrealizować swój cel, a kiedy odpoczywasz, podsumowujesz efekty i nagradzasz się za poszczególne etapy.

Po trzecie, musisz wiedzieć, ile czego należy zrobić każdego dnia. Bo w innym wypadku będzie dłużyło się to w nieskończoność, przez co zniechęcisz się, zaczniesz odkładać to, a w konsekwencji się poddasz.

Po czwarte, musisz docenić potęgę małych kroków. Poświęć codziennie odrobinę czasu na zrobienie czegoś w kierunku realizacji swojego celu. Bo lepiej robić codziennie małe kroczki niż raz na jakiś czas duży krok.

Jakich celów unikać?

Na początek warto wiedzieć jakich celów nie warto wyznaczać. Bo nie chcesz wspinać się po drabinie, na końcu której przekonasz się, że jest ona oparta o niewłaściwy mur. Istnieją cztery grupy celów, których powinno się unikać.

  • Grupa 1: Imponowanie innym
    Najczęstszym celem, którego nie powinniśmy realizować, jest cel motywowany tym aby zaimponować innym. Bo jeżeli uzależniasz swoje cele od aktualnych warunków swojego otoczenia, staniesz się ich niewolnikiem.
  • Grupa 2: Wymagania otoczenia
    Cele związane z zaspokajaniem cudzych oczekiwań z reguły są nieosiągalne. I nie są to cele, które dają nam satysfakcję. Dają ją innym osobom. W ten sposób przejmują kontrolę nad twoim życiem. Nie pozwól na to!
  • Grupa 3: Chwilowa fascynacja
    Ważne jest, aby potrafić odróżnić prawdziwe pragnienie czegoś od chwilowej fascynacji. Daj sobie czas z tym co zamierzasz przynajmniej pół roku i jeśli nadal będziesz o tym myślał, to jest to znak, by działać z tym.
  • Grupa 4: Dobry pomysł
    Większość z nas ma genialne pomysły. Niestety wiele z nich ginie, zanim zaczniemy je realizować. Dlatego że nigdy tak naprawdę nie były wyznaczone jako cele. Zostały na etapie myśli, ekscytacji lub co najwyżej planów. To nie są cele.

Gdzie szukać celów?

Cele znajdziesz tam, gdzie są twoje pasje, marzenia, hobby. Jeżeli coś lubisz robić, rób to.

Innym miejscem, gdzie szukać celów to czynności, które cię ekscytują. Zadaj sobie pytanie co cię ekscytuje?

Może to też być wyższe dobro, czyli pomaganie innym. Robienie czegoś, co nie jest związane jedynie z twoim osobistym sukcesem.

Wyznacz swoje prawdziwe cele

Trudno znaleźć inny lub podobny obszar życia, w którym samodyscyplina miałaby większe znaczenie niż w przypadku formułowania celów i codziennego dążenia do ich osiągnięcia.

Siedem zasad wyznaczania celów

Istnieje siedem zasad wyznaczania celów. Są to reguły o charakterze ogólnym, które znajdą zastosowanie w odniesieniu do praktycznie każdego celu. Niestosowanie jednej z tych siedmiu zasad będzie skutkować tym, że nie osiągnie się celów.

Pierwsza zasada jest o tym, że cel musi być jasny, konkretny, szczegółowy i zapisany. Cel powinien być też konkretny i namacalny, abyś mógł go sobie jasno zwizualizować lub wyobrazić.

Druga zasada mówi, że cele muszą być wymierne i obiektywne. Powinno się wyznaczać je w taki sposób, aby osoba trzecia mogła je przeanalizować i ocenić. Prawdziwy cel musi pokazywać, ile dokładnie chcesz zarabiać i kiedy się to stanie.

Trzecia zasada wyznaczania celów głosi, że cele muszą być ograniczone czasowo. W odniesieniu do celów należy zatem wyznaczyć harmonogramy, terminy końcowe i pośrednie. Jeżeli nie uda ci się osiągnąć celu w terminie, wyznacz sobie kolejny termin, a w razie potrzeby jeszcze jeden — pracuj nad nim tak długo, aż w końcu odniesiesz sukces.

Czwarta zasada jest o tym, że cel musi być ambitny. Celę muszą motywować do wkładania większych starań w działania. Dążenie do osiągnięcia takiego celu może napawać pewnym niepokojem, zmuszając do zwiększonego wysiłku, a tym samym pozwala w pełni wykorzystać własny potencjał.

Piąta zasada mówi, że cele muszą być zgodne z wyznawanymi przez ciebie wartościami oraz ze sobą nawzajem. Nie możesz wyznaczać sobie celów, które będą sprzeczne. Przykładowo niemożliwe (bardzo trudne) jest osiąganie świetnych efektów w biznesie, spędzając całe dnie na graniu w golfa.

Szósta zasada głosi, że cele muszą być wyważone. Powinny uwzględniać różne aspekty twojego życia zawodowego, twoją sytuację finansową, rodzinną i zdrowotną oraz twoją duchowość. Tak jak koło w aucie musi być wyważone, aby obracało się bez wibracji — to samo dotyczy twojego życia.

Siódma zasada zawiera w sobie to, że twoje życie musi mieć jakąś misję. Powinieneś mieć jeden cel, po którego osiągnięciu twoje życie poprawi się zdecydowanie bardziej niż po osiągnięciu jakiegokolwiek innego celu.

Jak znaleźć swoją misję życia?

Twoja życiowa misja jest najważniejszą rzeczą, która jest podstawowym czynnikiem determinującym twój sukces. Upewnij się, że to, co robisz, w swoim życiu jest ukierunkowane na realizację tej jednej, najważniejszej rzeczy w twoim życiu.

Krok 1: Wymień 2 wyjątkowe cechy twojego charakteru
Twoim zadaniem jest wymienienie dwóch pozytywnych cech, które twoim zdaniem są u ciebie dominujące. Skup się na tym, aby były one pozytywne. Zamiast “uparty” – “zdeterminowany”. Zamiast “leniwy” – “praktyczny” itp.

Krok 2: Wymień 2 sposoby wyrażania tych cech
Skup się na konkretnych czynnościach, które wykonujesz lub chciałbyś wykonywać i w których wykorzystujesz te cechy. Mają to być konkretne działania stosowane w relacjach z innymi ludźmi.

Krok 3: Opisz w dwóch zdaniach świat idealny
Zadanie jest krótkie i konkretne opisz świat idealny. Prostota jest tutaj wskazana. Pomocne pytania: Jak ten świat wygląda? Jak wyglądają relacje międzyludzkie? Jakie to uczucie być jego częścią? Odpowiedz w formie twierdzenia, czasie teraźniejszym.

Krok 4: Połącz te wszystkie punkty w swoją misję życia
Uzupełnij luki w zdaniu poniżej, wykorzystując trzy wcześniejsze kroki, tak aby tworzyły jedną logiczną całość.
“Moim celem jest wykorzystać (krok 1), by (krok 2), aby (krok 3).”

6 kroków do wyznaczania i osiągnięcia dowolnego celu

Szczęśliwi i odnoszący sukcesy ludzie korzystają z tej metody przez cały czas, choć czasami w sposób nieświadomy. W przypadku osób, które nie odnoszą sukcesów, co najmniej jednego z tych składników brakuje lub jest on na wyczerpaniu.

  1. Pragnij czegoś — czego tak naprawdę chcesz
    Pierwszą rzeczą na drodze do wyznaczenia celów to pragnąć czegoś. Musisz odczuwać intensywne pragnienie osiągnięcia twojego celu. Powinno to być pragnienie osobiste — powinno dotyczyć czegoś, czego chcesz dla siebie.
  2. Uwierz, że twój cel jest osiągalny
    Drugi krok na drodze do wyznaczania celów wymaga wiary lub przekonania. Musisz uwierzyć, że zasługujesz na osiągnięcie danego celu oraz że jesteś do tego zdolny. Twoja determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu będą ostatecznie zależeć od tego, jak głęboko wierzysz, że jesteś w stanie ten cel osiągnąć.
  3. Zapisz swój cel
    Trzeci krok polega na zapisaniu wyznaczonego celu. Cel, który nie został zapisany na papierze, nie zasługuje na miano celu. Wszyscy ludzie odnoszący wielkie sukcesy formułują precyzyjne, zapisane, konkretne i szczegółowe cele oraz plany, które są regularnie przez nich weryfikowane.
  4. Określ swój punkt wyjścia
    Czwartym krokiem jest analiza własnego punktu wyjścia do osiągnięcia postawionych sobie celów. Oceniając swoją sytuację wyjściową, musisz być ze sobą szczery. Dzięki temu łatwiej ci będzie wyznaczyć cele wiarygodne i osiągalne — łatwiej unikniesz celów pozostających poza zasięgiem twoich możliwości.
  5. Określ, dlaczego tego chcesz
    Piątym krokiem na drodze do wyznaczania celów jest to, że musisz zdecydować, dlaczego w ogóle ci na tym celu zależy. Sporządź listę wszystkich osobistych korzyści, które uzyskasz dzięki jego osiągnięciu. Im więcej powodów, dla których chcesz dany cel osiągnąć, tym bardziej intensywne będzie twoje pragnienie.
  6. Wyznacz termin
    Szósty krok polega na wyznaczeniu terminu, w którym osiągniesz postawiony sobie cel. Wyznaczenie terminu służy możliwie precyzyjnemu określeniu momentu, kiedy dany cel może zostać osiągnięty. Mniej więcej połowę wszystkich wyznaczonych celów uda ci się osiągnąć przed terminem, a drugą połowę osiągniesz zapewne już po terminie. Musisz mieć jednak jakiś termin.

Bonusowo dodam, że musisz też odkryć przeszkody na swojej drodze. Zidentyfikuj przeszkody, które dzielą cię od twojego celu. Dlaczego jeszcze go nie osiągnąłeś? Co cię hamuje? Co cię trzyma w miejscu? Co jest tą najpoważniejszą przeszkodą?

Połącz wszystko w plan. Uporządkowaną listę zadań, które musisz wykonać, dodając terminy i stopnie ważności tych zadań.

Jak wytrwać w postanowieniu realizacji celów

Ciężko jest być wytrwałym, jeśli na niektóre pierwsze efekty trzeba czekać czasami nawet kilka lat. To normalne. Ludzie o wyjątkowych efektach wierzą w proces planowania i wyznaczania celów. Wiedzą, jaki rodzaj motywacji na nich działa. (Samodyscyplina jest lepsza, ale nie każdy ją potrafi wypracować).

Zaspokajanie potrzeb wewnętrznych nie jest takie proste. Na efekty trzeba czekać miesiącami i problem polega na tym, że wciąż tylko kilka procent populacji zdaje sobie z tego sprawę i coś z tym robi. Niby każdy to wie, ale wielokrotnie jakiekolwiek postanowienie ludzie mają, odpuszczają je po (krótkim) czasie, bo nie widzą efektów.

Oto trzy elementy przydatne do tego by wytrwać kiedy postanawiasz realizować swój cel.

  • Korzystaj z mapowania umysłu
    Mapowanie umysłu to świetna strategia, która pozwala przenieść wszystko to, co dzieje się w twojej wyobraźni na kartkę. Aby to zrobić, wypisz swój cel na środku kartki. Następnie narysuj strzałki, które prowadzą do tematów związanych z realizacją tego celu. W każdym z tematów wypisz podpunkty, które musisz zrealizować.
  • Podziel trasę na mniejsze odcinki
    Masz już mapę swojego celu, więc możesz zajmować się kolejnymi punktami z każdego tematu. Jeśli jakiś punkt jest możliwy do rozpisania na mniejsze zadania — zrób to. Podziel wszystko na najprostsze małe zadania. Następnie zaznacz, w jakiej kolejności wykonasz te wszystkie zadania, od najważniejszych do najmniej ważnych.
  • Nagradzaj się po pokonaniu każdego etapu
    Jest to niezbędny element do utrzymywania dobrego tempa realizacji celów. Pamiętaj, tylko aby nie przesadzać z nagrodami. Nie może być tak, że będziesz nagradzać się czymś wyjątkowym, kosztownym za małe sukcesy. Niech to będzie 10% twoich wyników (jeśli możesz to tak zmierzyć). Bo nie chcesz pracować tylko po to, by utrzymać swoje zabawki.

Po prostu to zrób!

Ludzi sukcesu od osób osiągających zaledwie przeciętne wyniki odróżnia przede wszystkim “orientacja na działanie”. Kobiety i mężczyźni, którzy dokonują w życiu wielkich rzeczy, są wyraźnie zorientowani na podejmowanie działań. Przez cały czas coś robią, są zawsze zajęci realizacją swoich celów. Gdy przychodzi im do głowy jakiś pomysł, natychmiast przystępują do jego realizacji.

Dlatego wyznaczaj cele. Bo każdy cel jest jak kamień milowy na drodze do spełniania marzeń. Zamiast czekać na przypadkowe okazje, kreuj swoje własne możliwości. Bądź architektem swojego życia.

0
Would love your thoughts, please comment.x